Csendes ocean szigetei 63x63 px Fidzsi-szigetek

Fidzsi a világ legexkluzívabb egzotikus úti céljai közé tartozik. Az ország lélegzetállító tengerpartokkal, csodálatos víz alatti világgal, buja esőerdőkkel, a nagybetűs Kikapcsolódással várja a szerencséseket, akik eljutnak erre a mesés helyre.

Ha valami különlegeset keresel, fedezd fel a Csendes-óceáni szigetvilág paradicsomi világát!

Főváros: Suva

Utazási idő Budapestről: kb 32-38 óra

Időeltolódás  télen +13 óra, nyáron +12 óra Budapesthez képest

Nyelv:angol, fiji, hindi

Pénznem: fiji dollár (FJD) (1 rúpia = 100 cent). Pénzt váltani a hivatalos pénzváltó helyeken, szállodákban, bankokban vagy a repülőtereken lehet.

Elektromosság: 240 volt (ausztrál típusú csatlakozó)

Fidzsi-szigetek utazási ajánlatok

Fidzsi-szigetek időjárása

A Fidzsi-szigetek időjárása trópusi. A nyári hónapokban (novembertől-áprilisig) magasabb hőmérsékletre és párás időre kell számítani. Ha ebben az időben látogatunk Fidzsire, könnyebb, szellős, pamutruhát érdemes magunkkal vinnünk. Délután frissítő esőre számíthatunk. A téli hónapok (májustól – októberig) kellemesebb hőmérsékletet, de kicsit hűvösebb hajnalokat hoznak. A déli szigeteken zöldebb, sűrűbb növényzetre, míg az északi szigeteken több napsütésre számíthatunk.

Ajánlott Időszak az Utazásodhoz

Májustól – Novemberig

Jan Febr Már Ápr Máj Jún  Júl Aug Szept Okt Nov Dec
fidzsi-szigetek ajanlat fidzsi-szigetek nyaralas fidzsi-szigetek utazas fidzsi-szigetek eskuvo fidzsi-szigetek naszut naszut kulfoldi eskuvo eskuvo kulfoldon csendes-ocean szigetei csendes-oceani szigetek tropusi nyaralas feher homokos tengerpart

 

Suva időjárás Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Maximális hőmérséklet °C 29 29 29 29 28 27 26 26 27 27 28 29
Minimum hőmérséklet °C 23 23 23 23 22 21 20 20 21 21 22 23
Vízhőmérséklet °C 28 28 28 28 27 26 25 25 25 25 26 27
Esős napok száma (nap / hó) 18 18 21 19 16 13 14 15 16 15 15 18


Helyrajz

A Fidzsi-szigetek a Csendes-óceánon, Új-Zéland és Hawaii közötti út egyharmadán található. Két nagy és 320 apró szigetből áll, melyekből kb. 110 lakott. A Fidzsi-szigeteki Köztársaság Óceánia 4.  legnépesebb országa, lakossága mintegy 900 ezer fő. A vulkanikus hegyek (némelyik 1300 métert is meghaladja), a meleg, trópusi vizek, a tengeri élővilágban tobzódó korallzátonyok, a poszterekre kívánkozó tengerpartok a világ minden tájáról vonzzák az utazókat. A fiji őslakosok mellett brit és más európai, indiai és ázsiai felmenőkkel rendelkező népesség alkotja a lakosságot. A keresztények utáni legnagyobb közösség a hinduké, de a muszlim és szikh vallást is gyakorolja a lakosság egy kisebb része.

A szigetek nagy része vulkáni eredetű. A legnagyobb szigeten, a déli Viti Levu-én található a főváros Suva, és itt él a lakosság kétharmada. Ahogy a főszigetet, a másik nagyobb szigetet, az északra fekvő Vanua Levu-t szintén számos apróbb sziget veszi körül.

Gasztronómia

A fidzsi ételek általában egészséges hozzávalókkal készülnek, relatíve olcsók, de minőségben változók. Érdemes jobb éttermeket választanunk, de a számtalan kisebb kifőzdékkel sincs probléma, bár itt inkább menüt válasszunk. Egyaránt megtaláljuk a fish and chips-et, a kínai fogásokat, vagy a hagyományos hal, sertés vagy bárányételeket kínáló éttermeket. Csirke rendelése esetén kérjünk filézett (boneless) ételeket, egyébként sok apró csontot is felszolgálhatnak a hússal együtt.

A tipikus fidzsi menü főételből (hal, tenger gyümölcsei vagy sertés), zöldségköretből, valamilyen gumós köretből (például édesburgonya, jamgyökér, de lehet banán is), és egy italból áll. Sok italt kókusztejjel készítenek.

Népszerű ital a kava vagy yaqona (ejtsd yang-go-na), esetenként a helyiek grognak hívják. A bors növény gyökeréből készítik, az íze is fűszeres. Kicsit elzsibbaszthatja a nyelvet, és ellazíthatja az izmokat. Nyugtató hatású, de fogyasztása csak mértékkel javasolt, és ne keverjük alkohollal!

Be- és kiutazási szabályok

Magyar állampolgárok érkezéskor igényelhetik a vízumot. A 4 hónapig érvényes ingyenes Visitor’s Permit érkezéskor a repülőtéren történő kiállításának feltételei:

  • Az utazás időpontját hat hónappal meghaladó érvényességű útlevél;
  • Visszautazásra szóló, érvényes repülőjegy;
  • Visszaigazolt szállásfoglalás;
  • Jogosultság a származási/tartózkodási hely szerinti országba történő belépésre;
  • A tartózkodáshoz szükséges anyagi feltételek megléte
  • Kitöltött és aláírt Arrival Card

Védőoltások

Kötelező védőoltás nincs.

Ajánlott oltásokról saját érdekükben és felelősségükre, egyénileg tájékozódjanak utazás előtt a Nemzetközi Oltóközpontnál

Helyi közlekedés / Autóbérlés

Szigeten belül a buszokat, a megosztott (ezek főleg fehér minibuszok) vagy a privát taxit ajánljuk. Az árak elég kedvezőek. Ha taxiban van taxameter, kérjük, hogy kapcsolják be. Valószínű kevesebb lesz a tarifa, mint a kialkudott ár. Az autóbérlés az utak állapota miatt kevésbé ajánlott.  A helyközi utakon a maximális sebesség 80 km/óra, de a falvakban leginkább csak a fekvőrendőrök miatt lassítanak időnként. Az éjszakai közlekedést, különösen a településeken kívül nem ajánljuk. Motor bérlésére van lehetőség.

A szigetek között számos kompjárat közlekedik, de a szolgáltatás színvonala erősen változó. Ha két sziget között közlekednénk, érdemes előre tájékozódni, vagy eleve seaplanet, helikoptert, vagy kis repülőgépet üzemeltető társaságot választani.

Közbiztonság

Az ország közbiztonsági helyzete jó,  de a nagyobb településeket, különösen Suva és Navi városokat érdemes kerülnünk éjszaka. A szállodák külön biztonsági szolgálatot üzemeltetnek, így a nyaralóhelyek környékén nincs miért aggódnunk.

Képviseletek / konzulátusok

A szigeteken nincs magyar külképviselet, konzuli segítséget Magyarország ausztráliai nagykövetsége tud adni:

Cím: 17 Beale Crescent, Deakin, Act 2600, Canberra, Australia
Előhívó: (61)
Telefon: 02-6285-3484
Email: mission.cbr@mfa.gov.hu
Weboldal: https://canberra.mfa.gov.hu/

Ajánlott weboldalak

Nemzetközi Oltóközpont

Konzuli Szolgálat

Wikipedia

Nevezetességek, látnivalók

Nadi

A sziget turisztikai központja, Viti Levu sziget nyugati felén található. Itt található a nemzetközi repülőtér. Számos étkezési, vásárlási és szórakozási lehetőséget kínál. Ideális kiindulópont Fidzsi felfedezésére. A közelben található a népszerű Denarau-sziget. Port Denarau kikötőjéből napi kirándulásra indulhatunk Mamanuca- és Yasawa-szigetre.

Denarau-sziget

A főszigettel közúttal összekötött Denarau-sziget maga egy hatalmas turisztikai komplexum: 8 szálloda, gyönyörű tengerpartok, egy 18 lyukú golfpálya található a szigeten. Luxus pihenés, világszínvonalú konyha, számos kirándulási és vásárlási lehetőséget kínál.

Mamanuca-szigetek

A repülőtérhez közel található, mégis igazi trópusi paradicsom. Fehér homokos tengerpartok, selymesen meleg türkiz tenger, pálmafák. A vízi sportok szerelmesei is megtalálják a számításukat. Kiváló sznorkel és búvárhelyszínek, jetski szafari, szörfözésre csábító hullámok. A nyugodt pihenést, vagy a családi kikapcsolódást keresők számára is ideális.

Yasawa-szigetek

Boltokat vagy bankot nem, természeti szépségeket annál inkább találunk a szigeteken. Távol a civilizációtól, mégis maximális kényelemben pihenhetünk a mesés tengerpartokon, élvezve a szikrázó napsütést. A szigetek a vitorlázók paradicsoma. Érdemes hajókázni a kisebb szigetek között. A szigetcsoport északi részén csodás mészkőbarlangokat találunk, érdemes egy napi túra során felfedeznünk. A bátrabbak Drawaga szigetén mantra rájákkal, Kauta-n cápákkal úszhatnak.

Coral Coast

80 km hosszú szikrázóan fehér homokos part, és hatalmas, színpompás korral zátony a part mentén. Fidzsi turizmusa itt kezdődött. Ma családbarát szállodáiról híres. Egyúttal számos helyi falu is itt található, így a napfürdőzés, búvárkodás, sznorkel mellett az autentikus fidzsi életmódba is bepillanthatunk.

Vanua Levu

A második legnagyobb fidzsi sziget. Kevesebb a turista, kevesebb a szálloda, érintetlenebb és kalandosabb a természet. Savusavu kikötőjében csodás yacthokat, A Wasali Nemzeti Parkban érintetlen esőerdőt, titkos vízeséseket, Labasaban a Kígyótemplomot találjuk. És ne felejtsük el a sziget körül pompázó korallzátonyokat sem.

Taveuni

Kert-szigetnek is nevezik, nem véletlenül. Buja esőerdők, fantasztikus tengerpartok, megbúvó vízesések, gazdag állatvilág. A ecoturizmus / zöld turizmus paradicsoma. A szigeten járva ne hagyjuk ki a Bouma Nemzeti Örökség Park számos túraútvonalát, vagy a Szivárvány Zátony különleges korall világát.

Pacific Harbour / Beqa

Suvatól egy órányi autóútra, délre található üdülőközpont, elsősorban adrenalinfüggőknek. Úszhatunk cápával, offroad szafarizhatunk, raftingolhatunk. A nyugodtabb nyaralásra vágyókat nemzetközi minőségű golfpálya, vagy a Pacific Harbour Arts Village helyi kézműves- és konyhaművészete várja.

Suva

1882 óta a Fidzsi-szigetek fővárosa. A koloniális és modern építészet keveréke, igazi trópusi város múzeumokkal, bevásárlóközpontokkal és nyüzsgő éjszakai élettel.

Lomaiviti-szigetcsoport

Fidzsi kulturális és horgászközpontja. Az Ovalau-sziget partján fekvő Levuka Fidzsi koloniális történelmének kókuszpálmákkal és mangófákkal körülvett élő múzeuma. Ma az UNESCO világörökség része. A szigetcsoport egyúttal az egyik legnépszerűbb horgászcentrum. Gau, Batiki és Nauai korallzátonyain népszerszerű vendég az akár 50 kg-osra is megnövő Jakabhal, a helyi pecabotok kedvelt célpontja.

Kadavu

Ha tökéletes kikapcsolódásra vágyunk távol a civilizációtól, a Viti Levutól délre található Kadavu szigetcsoport tökéletes választás. Lenyűgözően szép és érintetlen természet, világhírű búvár helyszínek, dús esőerdők, változatos madárvilág vár a szigeteken.

Suncoast

A neve is elárulja, a napfény, a szikrázó kék ég, a zöldellő hegycsúcsok szerelmeseinek úti célja. Viti Levu szigetének északi részén terül el. Itt található Lautoka, a Fidzsi-szigetek második legnagyobb városa, mely a helyi cukoripar központja is egyben.

Lau-szigetek:

A szigetek Fidzsi vad, és még a többiekhez képest is érintetlenebb része. Mindössze három szigeten találhatók vendégszállások. Búvárkodhatunk, vitorlázhatunk, vagy fürödhetünk az „elhagyatott partokon”. Elsősorban vitorlással vagy jachttal érdemes felfedezni.

Ünnepek/ünnepnapok

    • Január 1. – Újév
    • Március – április – Nagypéntek – Húsvét
    • Szeptember 9. – Az Alkotmány napja
    • Június 5. – A Felszabadulás napja
    • Október 10. – A Fidzsi-szigetek napja
    • Október – November – Diwali
    • November 11. – Mohamed próféta születésnapja
    • December 25-26. – Karácsony